POL | ENG | DE

+48 91 577 47 41 office@wgolegal.pl Polish | English | Deutsch

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców i gospodarki

Data publikacji: 18-03-2020

Podczas dzisiejszych konferencji prasowych rząd przedstawił założenia pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorców i gospodarki. Jakie ułatwienia przyniesie tarcza antykryzysowa?

Rusza tarcza antykryzysowa

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników – pod taką nazwą zapowiedziano budowę pakietu pomocowego w związku  z pandemią wirusa SARS-Cov-2, który docelowo będzie obejmował pięć filarów. Jego celem jest jak najszybsze wdrożenie rozwiązań, które ograniczą skutki pandemii. Skorzystać z niego mają pracownicy i pracodawcy, a także osoby zatrudnione na umowie zlecenia oraz prowadzące własną działalność gospodarczą. Szacowana wartość pakietu antykryzysowego wyniesie 211 mld zł, co będzie stanowiło 10% PKB.

Filar 1: ochrona miejsc pracy

W ramach I filaru pracownicy mają być chronieni przed utratą pracy. Prezes Rady Ministrów zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców w wypłacie wynagrodzeń pracowników. Państwo polskie pokryje 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Drugie 40% ma pokryć pracodawca, zaoszczędzając w ten sposób 60%, o ile nie będzie prowadził zwolnień pracowników. Premier dodał też, że dzięki takiemu rozwiązaniu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy. Zaś osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą mogły liczyć na wsparcie na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia. A w przypadku drastycznego spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł.

Ponadto, jeżeli szkoły i przedszkola pozostaną nadal zamknięte, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci do lat ośmiu będzie nadal wypłacany. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie w weekend lub na początku przyszłego tygodnia.

Tarcza antykryzysowa oferuje pomoc dla przedsiębiorców

Małe firmy zatrudniające do 9 osób będą mogły otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę z funduszu pracy w wysokości 5 tys. zł, ze spłatą rozłożoną na 12 miesięcy. Co więcej, ZUS wstrzyma rutynowe kontrole przedsiębiorców. Ponadto wygasające kredyty obrotowe będą automatycznie odnawiane bez badania zdolności kredytowej klienta. A w razie przestoju w pracy, 40% wynagrodzenia zostanie pokryte z funduszu gwarantowanych świadczeń.

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować o przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie nawet do 3,5 mln zł, które zostaną zabezpieczone w 80% gwarancjami BGK w ramach pomocy de minimis. Łącznie zostanie przekazane na ten cel 50 mld zł, z których skorzysta do 100 tys. podmiotów.

W większych przedsiębiorstwach, jeżeli przedsiębiorca pokryje 50% wynagrodzenia, fundusz zapłaci drugie 50%. Dodatkowo Polski Fundusz Rozwoju uruchomi środki na dokapitalizowanie przedsiębiorstw oraz umożliwi ubezpieczenie obrotu w KUKE.

Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie odsetek od kredytów oraz na przejęcie wynagrodzeń, gwarancje i fundusz dopłat z BGK. Rozliczenie straty w przypadku spadku obrotów o 50 proc. w 2020 r. do limitu 5 mln zł.

Branża turystyczna otrzyma dodatkowe 180 dni na dokonanie zwrotu za niezrealizowane wycieczki. To spore ułatwienie, ponieważ obecnie ma 30 dni na dokonanie zwrotu. Ponadto klient, zamiast zwrotu, będzie mógł otrzymać voucher.

Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze Branżę Transportową. W ramach tego wsparcia uruchomi środki na refinansowanie umów leasingowych o łącznej wartości 1,7 mld zł, pozwalającej na odroczenie płatności rat na 3 miesiące. Program ma zostać przygotowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dodatkowo wszyscy przedsiębiorcy będą mogli przesunąć w czasie wszelkie zobowiązania publicznoprawne, odroczyć płatność składek ZUS do czerwca, a potem na wniosek rozłożyć zaległość na raty bez uwzględnienia opłaty prolongacyjnej. Oprócz tego zapowiedziano negocjacje z dostawcami energii elektrycznej i gazu w celu negocjowania cen dostaw.

Wsparcie służby zdrowia

Szef rządu zapowiedział przeznaczenie 7,5 mld zł na służbę zdrowia. Całość pieniędzy posłuży do zakupu niezbędnego sprzętu medycznego i aparatury, a także na modernizację szpitali oraz zakup środków ochrony.

Zabezpieczenie systemu finansowego

W ramach współpracy NBP i KNF przy koordynacji MF powstanie pakiet kapitałowy i czynnościowy. Umożliwi on ochronę funkcjonowania systemu finansowego, w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen. Zapewnił też, że pieniędzy w bankach i bankomatach nie zabraknie.

Inwestycje publiczne

Ostatni filar dotyczy przeznaczenia środków na inwestycje publicznie, takie jak: drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska czy modernizacje szkół i szpitali. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 30 mld zł. Według szefa rządu to klasyczny impuls inwestycyjny, który pozwoli na rozwój polskiej gospodarki.

skontaktuj się Z NAMI

zadzwoń

+48 915 774 741

adres biura

ul. Felczaka 16/1, Szczecin

social media

nasza lokalizacja

WGO Legal adres mapa dojazdu