POL | ENG | DE

+48 91 577 47 41 office@wgolegal.pl Polish | English | Deutsch

Incoterms 2020 – zmiana międzynarodowych reguł handlu

Data publikacji: 02-01-2020

Od 01 stycznia 2020 roku obowiązują Incoterms 2020, stanowiące praktyczne wytyczne dla importerów i eksporterów handlu światowego.

Incoterms 2010 szybko się dezaktualizuje

Z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze, Incoterms 2010 stają się coraz bardziej nieaktualne i nieprzystające do panujących warunków handlowych. W związku z tym Międzynarodowa Izba Handlowa (ang. International Chamber of Commerce, dalej: ICC) opracowała aktualizację Międzynarodowych Reguł Handlu. Zmiany nie są jednak rewolucyjne. Mają w zasadzie na celu:

  1. Lepsze uporządkowanie zasad.
  2. Zapewnienie spójności pomiędzy regułami.
  3. Dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości.

Nowe Incoterms 2020, podobnie jak aktualna wersja Incoterms 2010, zawiera 11 reguł handlowych.

Struktura reguł Incoterms 2020

Struktura reguł pozostała niezmieniona. Nadal bowiem obowiązuje podział na dwie kategorie: 7 reguł uniwersalnych dla wszystkich rodzajów transportu oraz 4 reguły dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego.

W układzie 11 reguł, zmianie uległa reguła DAT, która została zastąpiona nową regułą – DPU (Delivered at Place Unloaded – pol. “Dostarczone do miejsca wyładowania”). Zmiana nazwy miała na celu podkreślenie, że reguła stosuje się nie tylko w odniesieniu do terminalu jako miejsca dostarczenia towaru/przesyłki (na co wskazywała poprzednia nazwa DAT – „dostarczone do terminalu”), ale również w odniesieniu do innych miejsc, niebędących terminalem, które mają właściwości umożliwiające dostarczenie towaru i jego rozładunek. Reguła może być zatem stosowana np. w transporcie drogowym, lotniczym czy morskim.

Zmianie uległa również kolejność reguł, poziom ochrony ubezpieczeniowej przy regule CIF oraz CIP oraz wewnętrzna struktura not wyjaśniających.

Dla kogo nowe reguły?

Stosowanie reguł Incoterms ma charakter fakultatywny. Jednak w praktyce ich stosowanie w relacjach między importerami i eksporterami jest powszechne, ponieważ znacznie ułatwia międzynarodową wymianę handlową.

skontaktuj się Z NAMI

zadzwoń

+48 915 774 741

adres biura

ul. Felczaka 16/1, Szczecin

social media

nasza lokalizacja

WGO Legal adres mapa dojazdu