Data publikacji: 18-07-2023
W dniu 22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2023 r. o fundacji rodzinnej [dalej: Ustawa], która ma zapewnić kontynuację prowadzenia przedsiębiorstwa przez kilka pokoleń, poprzez: gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
I. Utworzenie fundacji rodzinnej
Zgodnie z przepisem art. 21 Ustawy, do powstania fundacji konieczne jest:
Fundacja może obrać dowolną nazwę, przy czym musi zawierać dodatkowe oznaczenie „Fundacja Rodzinna” (w skrócie F.R.).
W przypadku fundacji istniejących w chwili wejścia w życie Ustawy, wpisanych do KRS i posiadających w nazwie sformułowanie fundacja rodzinna, są one zobowiązane w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie Ustawy, do dokonania zmian w swoich statutach, uwzględniających przepisy Ustawy oraz złożenia do KRS wniosku o wpis zmiany. W braku podjęcia ww. czynności, sąd rejestrowy wszczyna postępowanie przymuszające.
II. Kto może być fundatorem?
Fundatorem fundacji może być wyłącznie osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji w akcie założycielskim lub testamencie. Co do zasady, fundacja może być ustanowiona przez więcej niż jednego fundatora, należy jednak pamiętać iż w przypadku gdy fundacja jest ustanawiana w testamencie – może mieć tylko jednego fundatora.
III. Kto może być beneficjentem?
Beneficjentem fundacji może być osoba fizyczna (w tym także sam fundator) lub organizacja pozarządowa, prowadząca działalność pożytku publicznego. Beneficjent może otrzymać świadczenie od fundacji lub mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Każdy beneficjent musi być umieszczony na liście beneficjentów, która zawiera:
Co istotne, prawa i obowiązki beneficjenta są niezbywalne (nie dotyczy to wierzytelności), jednak beneficjent może zrzec się swoich uprawnień w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym – wraz ze zrzeczeniem traci on status beneficjenta.
IV. Prowadzenie działalności gospodarczej
Co do zasady, fundacja jest podmiotem który będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą jedynie w następującym zakresie:
V. Odpowiedzialność fundacji
Fundacja odpowiada solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem, przy czym odpowiedzialność jest ograniczona do wartości mienia wniesionego przez fundatora według stanu z chwili wniesienia, a według cen z chwili zaspokojenia wierzyciela.
Aplikant radcowski
Laura Mańkowska
zadzwoń
adres biura
ul. Felczaka 16/1, Szczecin
napisz