Data publikacji: 03-08-2020
Na mocy art. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane zostały do wdrożenia we własnych porządkach prawnych zasad wynikających z tej dyrektywy do 30 lipca 2020 r.
To istotna informacja m.in. dla polskich pracodawców delegujących pracowników do Niemiec. Nowe przepisy mają na celu zapobieganie dumpingowi płacowemu oraz umożliwienie pracownikom czerpania większych niż dotychczas korzyści z pracy w Niemczech.
Nowe regulacje zostały wprowadzone w Niemczech poprzez zmianę ustawy o delegowaniu pracowników [Arbeitnehmerentsendegesetz, dalej „AEntG”]. Nowelizacja przewiduje szereg zmian istotnych dla podmiotów delegujących pracowników do Niemiec, w tym między innymi:
Warto zaznaczyć, że sektor transportu drogowego został wyłączony z zakresu omawianych zmian.
Obowiązujące od 30 lipca 2020 r. zmiany oznaczają dla polskich pracodawców przede wszystkim konieczność przestrzegania i wdrażania rozszerzonych wymagań. Pracodawca przed oddelegowaniem pracowników do Niemiec będzie musiał zweryfikować m.in. czy w sektorze, w którym deleguje pracowników obowiązują na przykład układy taryfowe, które mają moc powszechnie obowiązującą.
zadzwoń
adres biura
ul. Felczaka 16/1, Szczecin
napisz