POL | ENG | DE

+48 91 577 47 41 office@wgolegal.pl Polish | English | Deutsch

WAKACJE 2021 W REŻIMIE SANITARNYM

Data publikacji: 06-08-2021

Sezon wakacyjny roku 2021 trwa w najlepsze. Wiele osób mimo trwającej pandemii wirusa COVID-19 zdecydowało się na zagraniczną podróż. Z pewnością przyczyniły się do tego ogólnodostępne szczepionki, a co za tym idzie niebagatelny spadek zakażeń oraz zgonów, co niewątpliwie uspokoiło obywateli Unii Europejskiej.

Przekraczanie granic państw i trudności z tym związane to tylko jedno z wielu wyzwań, z którymi muszą liczyć się tegoroczni podróżujący. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna oraz pojawienie się nowych wariantów wirusa powoduje, iż wiele krajów decyduje się na wprowadzanie nowych ograniczeń i restrykcji, często z dnia na dzień, co może przeszkodzić naszym obywatelom w planowanym odpoczynku.

Wybór kraju, który podróżni obiorą jako cel swoich wakacyjnych podróży, powinien zostać poprzedzony analizą prawną przepisów tego kraju dotyczących obostrzeń związanych z COVID-19. Analiza ta może uchronić przed ewentualnymi niemiłymi niespodziankami i komplikacjami w trakcie urlopu.

Na wprowadzanie licznych obostrzeń w krajach Unii Europejskiej wpłynął ponadto prognozowany przez Komisję Europejską nagły wzrost zakażeń wywołanych nowym szczepem wirusa Covid-19 Delta, przypadający na drugą połowę sierpnia 2021 roku. Kraje nauczone trudnymi doświadczeniami roku ubiegłego, chcąc uchronić się przed podobnym scenariuszem globalnego lockdownu związanego z nagłym, niekontrolowanym wzrostem zakażeń, prześcigają się w pomysłach, by przynajmniej minimalizować skutki związane z pojawieniem się i rozprzestrzenianiem się nowej odmiany śmiertelnego wirusa.

Do krajów, które zdecydowały się na utrzymanie lub wprowadzenie nowych restrykcji, spośród najczęściej odwiedzanych przez Polaków należą m.in. Grecja, Francja, Izrael, Włochy, Holandia, Hiszpania i Chorwacja.

Sytuacja związana z obostrzeniami w poszczególnych krajach wygląda następująco.

Turyści podróżujący do Grecji muszą liczyć się z następującymi restrykcjami. Na terenie tego kraju obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych zamkniętych. W przypadku dużych skupisk osób nakaz ten obowiązuje również w otwartych przestrzeniach. Za nieprzestrzeganie ww. obowiązków turysta zapłacić grzywnę do 300 euro. Co istotne, niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami). Restrykcje w restauracjach są następujące: usługi świadczone są tylko na zewnątrz. Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. Wyjątek dotyczy restauracji, barów i kawiarni działających w zamkniętych pomieszczeniach hotelowych i obsługujących wyłącznie gości hotelowych. Klienci oczekujący na stolik muszą nosić maskę na twarzy. Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób. Od 16.07.2021 r. lokale rozrywkowe oferujące swoje usługi w pomieszczeniach zamkniętych mogą przyjąć 85% maksymalnej liczby gości z grupy osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Lokale operujące na zewnątrz będą mogły wybrać natomiast sposób działania jako akceptujące jedynie gości zaszczepionych i ozdrowieńców, korzystające z większej liczby miejsc lub mieszane, przyjmujące także osoby niezaszczepione, które nie przeszły zakażenia covid-19, z ograniczoną liczbą miejsc.

Jeżeli chodzi o transport publiczny to funkcjonuje on normalnie przy ograniczeniu zajętych miejsc do 65%.

Turyści podróżujący do Izraela muszą liczyć się z odbyciem obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Izraela, trwającej 24 godziny lub do czasu otrzymania negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa. Obostrzenia  w tym zakresie w Izraelu obowiązują od dnia 16 lipca 2021 r. Z obowiązku tego nie zwalnia turystów ani szczepienie ani bycie ozdrowieńcem.

W Izraelu imprezy mogą odbywać się z ograniczeniem do maksymalnie 100 osób, a udział w nich mogą wziąć tylko i wyłącznie osoby zaszczepione lub posiadające test z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa, wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin.

Osoby niezaszczepione powyżej 12 roku życia, aby móc przebywać w przestrzeni publicznej, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Turyści podróżujący do Francji będący osobami niezaszczepionymi, od sierpnia 2021 r. muszą liczyć się ze sporymi restrykcjami wprowadzonymi przez rząd francuski. Osoby niezaszczepione nie będą mogły wejść do kawiarni, czy centrów handlowych. Nie będą mogły one skorzystać z komunikacji miejskiej, czy spożywać posiłków w restauracji. Również korzystanie z placówek medycznych będzie dla takich osób znacznie utrudnione.

Aby brać udział w wydarzeniach w miejscach publicznych, osoby powyżej 12 roku życia, będą musiały legitymować się tzw. paszportem covidowym.

Turyści planujący swój wypoczynek we Włoszech muszą liczyć się z następującymi restrykcjami: na terenie całego państwa obowiązuje stan wyjątkowy, przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r. Dla turystów niesie to za sobą szereg konsekwencji. Możliwe będzie wprowadzanie obostrzeń zarówno na szczeblu lokalnym, jak i państwowym, w zależności od wzrostu zakażeń. Sytuacja we Włoszech może zatem zmieniać się niezwykle dynamicznie.

We Włoszech obowiązuje podział na strefy. W zależności od liczby zakażeń dany obszar może być zaliczony do strefy białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej. Osoby przebywające w gminach zaliczonych do grupy pomarańczowej lub czerwonej nie mogą przemieszczać się pomiędzy strefami bez wykazania uzasadnionych potrzeb. Obszary
z tzw. grupy białej, gdzie występują złagodzone obostrzenia, a co za tym idzie są bezpieczne dla turystów to m. in.: Abruzja, Apulia, Bazylikata, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Umbria, Wenecja Euganejska, Prowincja Autonomiczna Bolzano-Górna Adyga, Prowincja Autonomiczna Trydent. W strefie białej nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na obszarze otwartym. Od  6 sierpnia 2021 r. na terenie Włoch został natomiast wprowadzony obowiązek okazywania tzw. poszportu covidowego. Turyści spędzający wypoczynek w tym kraju muszą posiadać ten certyfikat, w przypadku m.in.: konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych, wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe; wstępu do muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw; basenów, pływalni, sportu drużynowego, SPA (również na terenie obiektów wypoczynkowych/noclegowych) – wyłącznie w odniesieniu do aktywności w przestrzeniach zamkniętych; targów, festiwali i wydarzeń wystawienniczych, kongresów i konferencji; uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki; centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych – wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i z wyłączeniem centrów przeznaczonych dla małych dzieci, w tym ośrodków letnich, oraz powiązanych z ich działalnością usług gastronomicznych; salonów gier, zakładów bukmacherskich, sal bingo i kasyn; konkursów publicznych.

Naruszenie przepisów związanych z posiadaniem certyfikatu covidowego sankcjonowane jest mandatem karnym w wysokości od 400 do 1000 EUR.

We Włoszech w dalszym ciągu pozostają zamknięte kluby, dyskoteki oraz sale taneczne. Restauracje i bary mogą być czynne maksymalnie do północy.

Wakacje w Holandii również nie są wykluczone, jednakże w tym kraju zostają przywrócone liczne restrykcje w związku z nagłym wzrostem zakażeń koronawirusem wariantem Delta.

Wjazd do Holandii dla obywateli krajów bezpiecznych, w tym Polaków, jest dopuszczalny. Nie jest również konieczne okazywanie testów z negatywnym wynikiem na obecność wirusa, nie ma obowiązku odbycia kwarantanny. Lecąc do Holandii samolotem należy posiadać wypełnione oświadczenie zdrowotne.

Mimo wzrostu zakażeń, w Holandii otwarte pozostają restauracje, bary, kawiarnie, kina, teatry, muzea, parki rozrywki, baseny, sauny itp. Możliwe jest świadczenie usług we wszystkich zawodach kontaktowych. Restauracje, bary i kawiarnie muszą pozostawać jednakże zamknięte od północy do godziny 6 rano.

Całkowicie zamknięte pozostają natomiast dyskoteki i kluby nocne.

W Holandii na ten moment zostają odwołane koncerty, festiwale muzyczne, czy wydarzenia sportowe. Nie przewiduje się luzowania obostrzeń do 13 sierpnia 2021 r.

Turyści podróżujący do Chorwacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, by wjechać do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen muszą posiadać Unijny Certyfikat covid. Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat Covid lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

W całym kraju nadal obowiązują restrykcje, takie jak: nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym na promach i w taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. na pocztach i dworcach, w bankach i kantorach), punktach usługowych (np. w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, itp.).

Przy przekraczaniu granicy z Chorwacją okres oczekiwania na odprawę graniczną nawet w dni robocze oscyluje w granicach od ok. 1 do 2 godzin. Okres ten ulega znacznemu wydłużeniu, w przypadku przekraczania granicy w weekendy i może on wynieść nawet do kilku godzin. Początek sierpnia to okres, w którym do Chorwacji przybywa najwięcej turystów, zwłaszcza z krajów zachodnich. W celu skrócenia czasu oczekiwania na kontrolę na granicy zalecane jest, by podróżujący do Chorwacji skorzystali z aplikacji entercroatia.mup.hr. W przypadku skorzystania przez nich z ww. aplikacji, otrzymają oni potwierdzenie dokonania zgłoszenia od Policji Granicznej oraz obowiązujące w państwie restrykcje covidowe i zalecenia epidemiologiczne. W takim przypadku, czas oczekiwania na przekroczenie granicy ulegnie znacznemu skróceniu. Wypełnienie formularza na platformie EnterCroatia jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.

Spędzający wakacje w Hiszpanii muszą liczyć się z następującymi ograniczeniami: na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej: w przestrzeni publicznej zamkniętej, w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym), w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym, podczas imprez plenerowych, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami biorącymi udział w wydarzeniu (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym). Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością
i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro.

Wszyscy pasażerowie przybywający do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską, w tym ci przylatujący tranzytem do innych krajów, muszą wypełnić formularz kontroli zdrowia przed odlotem i uzyskać kod QR, aby przedstawić go przy wejściu na pokład i podczas kontroli zdrowia po przybyciu do Hiszpanii. W przypadku podróży samolotem konieczne jest wypełnienie formularza za pośrednictwem strony internetowej https://spth.gob.es lub aplikacji Spain Travel Health- SpTH-(Android, iOS). W przypadku podróży drogą morską konieczne jest wypełnienie formularza przez internet: https://spthm.puertos.es/.

W zależności od regionu obostrzenia w Hiszpanii mogą być różne. W Barcelonie zakupy spożywcze można zrobić tylko od godziny 6:00 do godziny 22:00. Restauracje i bary mogą być otwarte tylko do godziny 0:30. W tych miejscach obowiązują również limity miejsc. Możliwe jest zajmowanie przez klientów do 50% miejsc. Wszystkie instytucje prowadzące działalność kulturalną zobowiązane są do zakończenia wszystkich wydarzeń przed godziną 0:30.

Aplikant radcowski Agata Kmieć

skontaktuj się Z NAMI

zadzwoń

+48 915 774 741

adres biura

ul. Felczaka 16/1, Szczecin

social media

nasza lokalizacja

WGO Legal adres mapa dojazdu

FORMULARZ KONTAKTOWY

* Pola wyamgane