POL | ENG | DE

+48 91 577 47 41 office@wgolegal.pl Polish | English | Deutsch

Podatki marynarskie – stanowisko komisji europejskiej

Data publikacji: 19-12-2019

W dniu 16 grudnia 2019 r. Komisja Europejska w ramach propozycji złożonych przez Polskę, Cypr, Danię, Estonię i Szwecję, zatwierdziła pięć programów wsparcia transportu morskiego. Zmiany mają objąć m.in. podatki marynarskie. W ten sposób KE chce zachęcić armatorów do rejestrowania statków w Europie oraz poprawić konkurencyjność unijnego sektora transportu morskiego. Ponadto pozwolą na utrzymanie wysokiego poziomu norm środowiskowych i bezpieczeństwa, a także warunków socjalnych, które przyczynią się do rozwoju branży.

Podatki dla marynarzy w Europie

Europejscy armatorzy w poszukiwaniu preferencyjnych warunków prowadzenia działalności transportowych masowo decydują się na rejestrowanie swoich flot w krajach oferujących tanie bandery. Podobnie jest w Polsce, większość przedsiębiorców żeglugowych świadczy usługi pod obcymi banderami, optymalizując w ten sposób koszty pracownicze.

Komisja zatwierdziła pięć niezależnych programów pomocowych. Dotyczą one:

  • wdrożenia systemu podatku tonażowego oraz systemu ulg dla Estonii,

  • wydłużenia stosowania go dla Cypru,

  • rozszerzenia i przedłużenia systemu dla Danii oraz

  • przedłużenia dla Szwecji.

Podatki marynarskie – na jakie ulgi można liczyć?

W przypadku Polski, wdrożenie nowego systemu ulg dla marynarzy, spowoduje częściową lub całkowitą redukcję kosztów pracy wynikających z konieczności płacenia podatku od dochodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne. W dodatku przedsiębiorcy żeglugowi będą mogli wnioskować aby podatki były naliczane od zysku lub tonażu statku, zamiast dotychczasowego opodatkowania na zasadach ogólnych od przedsiębiorstwa.

Obecnie Polska znajduje się na 109 miejscu pod względem zarejestrowanego tonażu na świecie. Stawkę otwierają Panama, Liberia i Wyspy Marshalla. Od Polski wypadają nawet lepiej kraje bez dostępu do morza, takie jak: Mongolia, Luksemburg czy Szwajcaria. Sytuacja ma zmienić się po wdrożeniu programu wsparcia.

Decyzje udostępnione na stronie Komisji Europejskiej pod nr sprawy dla Polski – SA.46380.

Szukasz kancelarii, która pomoże Ci w rozliczaniu się z urzędem skarbowym? Sprawdź WGO Legal – Kancelaria Prawna Szczecin.

skontaktuj się Z NAMI

zadzwoń

+48 915 774 741

adres biura

ul. Felczaka 16/1, Szczecin

social media

nasza lokalizacja

WGO Legal adres mapa dojazdu

FORMULARZ KONTAKTOWY

* Pola wyamgane