Do wykonywania pracy w Niemczech na czas świadczenia określonych usług przez pracowników z państw trzecich niezbędna jest tzw. wiza „Vander Elst”. W związku z czym przed delegowaniem takiego pracownika, należy przeprowadzić procedurę wizową.
Podstawowym warunkiem swobody świadczenia usług jest zawarcie umowy o pracę między delegującym pracodawcą a pracownikiem, który ma być delegowany. Wiza „Vander Elst” ma zastosowanie jeśli przed delegowaniem pracownik świadczył/będzie świadczył po zakończeniu delegacji pracę w pierwszym państwie UE, z którego został/zostanie delegowany.
Wnioski wizowe można składać w Dziale Wizowym Ambasady Niemiec w Warszawie. W celu złożenia wniosku zainteresowany musi stawić się osobiście. Wniosek składa się z kompletem niezbędnych dokumentów.
Omówione wyżej rozwiązanie, wiąże się także przede wszystkim z przeprowadzeniem odpowiedniej procedury uzyskania pozwolenia na pracę przez obywatela Ukrainy w Polsce.
Aby móc legalnie oddelegować pracowników będących obywatelami Ukrainy do pracy w Niemczech, cudzoziemiec oraz jego pracodawca musi spełnić następujące warunki:
- pracownik musi mieć zapewnione przynajmniej minimalne wynagrodzenie,
- cudzoziemiec przed oddelegowaniem musi posiadać umowę z polskim pracodawcą, a co za tym idzie musi być u niego zatrudniony, ponadto musi posiadać prawo pobytu (najlepiej wizę długoterminowa z prawem pracy lub kartę pobytu), musi być ubezpieczony i muszą być odprowadzane na niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne,
- polski pracodawca musi mieć zawartą umowę o świadczenie usługi z niemieckim odbiorcą.
Świadczenie pracy na terenie Niemiec nie może być jedynym celem zatrudnienia cudzoziemca – nie może on być zatrudniony tylko i wyłącznie w celu oddelegowania do pracy w Niemczech.
Delegowanie musi mieć charakter okazjonalny. W przeciwnym przypadku cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Niemczech.
Paulina Ekalt